There were 107 entries judged and 78 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stChristopher HigginsCream Ale1C: Cream Ale
2ndAnthony Merlino
Co-Brewer: Tanmay Patel
PHG28B: Mixed Fermentation Sour BeerBucks County Brewers
3rdJim Daugherty
Co-Brewer: Alicia Daugherty
Just An Udder Stout16A: Sweet Stout

Winning Entries

Table 1: light beers 1 (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stChristopher HigginsCream Ale1C: Cream Ale
2ndPeter HayesClassic American Pilsner1B: American Lager

Table 2: Stouts (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJim Daugherty
Co-Brewer: Alicia Daugherty
Just An Udder Stout16A: Sweet Stout
2ndJohn Sampsell
Co-Brewer: Jake Sampsell
Sampsell's Milk Stout16A: Sweet Stout
3rdPhil GowlingAlcoholic Porridge16B: Oatmeal Stout

Table 3: Blonde ales (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
3rdBrian FarrellBecca's Backyard Blonde18A: Blonde Ale

Table 4: Pale Ales (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stSean Etters
Co-Brewer: Michaela, Natalie And Colin Etters
Mania18B: American Pale Ale
2ndGary CookKillawatts18B: American Pale Ale
3rdRichard Romanko Fruity Tooty18B: American Pale Ale

Table 5: Amber and Brown (10 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stRyan RosendaleDeja Vu19A: American Amber Ale
2ndBob Fafard
Co-Brewer: Joe Stryker
Leilani Amber Ale19A: American Amber Ale
3rdHusky HummelBust A Nut Brown Ale19C: American Brown Ale

Table 6: Porter (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stLee MahonyMiddle Name Porter20A: American Porter
2ndGary BlackConnelsville Porter20A: American Porter
3rdBob WittPlump Pearl's Porter20A: American Porter

Table 7: American and Imperial stouts (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJoel McgormleyPirate X20C: Imperial Stout
2ndJoel McgormleyDark Cellar 20C: Imperial Stout
3rdBrian KapustaSquatch Call Stout20B: American Stout

Table 8: American IPA (12 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stJeremy FrenchHopcentric21A: American IPA
2ndRichard Romanko Juicy IPA21A: American IPA

Table 9: Specialty IPA (11 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stChristopher HigginsNEIPA21B: Specialty IPA
2ndKen HughesHug's Black IPA21B: Specialty IPA
3rdWilliam IhburgDeuce Deuce Huggie Juice 21B: Specialty IPA

Table 10: Double IPA and Strong ales (7 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stBrent BaskinRegular Cat22A: Double IPA
2ndHusky HummelBent Bumper22A: Double IPA

Table 11: Funk and sour (8 entries)

PlaceBrewerNameStyle
1stAnthony Merlino
Co-Brewer: Tanmay Patel
PHG28B: Mixed Fermentation Sour Beer
2ndZoe Boothe-JarrettSour Rhubarb Ale28C: Wild Specialty Beer
3rdKrzysztof LasockiSirocco28A: Brett Beer
HMJeremy FrenchRaspberry Sour28B: Mixed Fermentation Sour Beer